Skip to content

41 Hornblower Avenue

Belleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 5, 2023

Property Information

Block6804
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class45
Description2SF 2FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,600
39%
Improvement Value:$169,800
61%
Total Assessment$276,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,147+3.0%
2024$10,818+3.1%
2023$10,489+1.4%
2022$10,346+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,020DeedBook 20230, Page 76309

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 6253, Page 134

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 6009, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1897