Skip to content

355 Stephens StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2010

Property Information

Block8904
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class47
Description2SF4G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,300
39%
Improvement Value:$215,000
61%
Total Assessment$351,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,168+3.0%
2024$13,750+3.1%
2023$13,332+1.4%
2022$13,149+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927