Skip to content

345 Stephens StreetBelleville, NJ 07109

Built 1924

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Dec 15, 1994

Property Information

Block8904
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,252
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
49%
Improvement Value:$122,000
51%
Total Assessment$239,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,651+3.0%
2024$9,366+3.1%
2023$9,081+1.4%
2022$8,957+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000

To:

Sq Ft1,252DeedBook 5346, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1924