Skip to content

66 Terry StreetBelleville, NJ 07109

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 3, 2003

Property Information

Block8904
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class47
Description1SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,482
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,000
37%
Improvement Value:$174,900
63%
Total Assessment$278,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,248+3.0%
2024$10,916+3.1%
2023$10,584+1.4%
2022$10,439+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924