Skip to content

428 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1907

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block8905
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,300
31%
Improvement Value:$246,200
69%
Total Assessment$358,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,458+3.0%
2024$14,032+3.1%
2023$13,605+1.4%
2022$13,419+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1907