Skip to content

442-448 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$2,260,000
Last Sale Date
Nov 23, 2021

Property Information

Block8905
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class---
Description3SB STORE&13APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage18,670
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
19%
Improvement Value:$1,266,100
81%
Total Assessment$1,563,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$63,060+3.0%
2024$61,199+3.1%
2023$59,339+1.4%
2022$58,526+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$2,260,000

To:

Sq Ft14,218DeedBook 20211, Page 44865

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook 12121, Page 4292

Property Built

Built

Year Built: 1925