Skip to content

475-517 Cortlandt StreetBelleville, NJ 07109

Built 1900

Last Sale Date
Jun 24, 1994

Property Information

Block9003
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description1SCB GYM+IND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage75,491
Acreage2.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,325,300
28%
Improvement Value:$3,336,200
72%
Total Assessment$4,661,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$187,998+3.0%
2024$182,451+3.1%
2023$176,904+1.4%
2022$174,480+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900