Skip to content

81 Belmont AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1972
Commercial

Last Sale Price
$17,000,000
Last Sale Date
Oct 21, 2022

Property Information

Block201
Lot11
QualifierC0001
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCBB SUPERMRKT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,830,300
30%
Improvement Value:$4,271,000
70%
Total Assessment$6,101,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$246,065+3.0%
2024$238,805+3.1%
2023$231,544+1.4%
2022$228,372+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$17,000,000

To:

DeedBook 20220, Page 95180

Property Sale

Sale
$10,521,250
DeedBook 12482, Page 4604

Property Built

Built

Year Built: 1972