Skip to content

96 Greylock AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Nov 13, 2024

Property Information

Block9102
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class47
Description2SB 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,634
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
30%
Improvement Value:$212,500
70%
Total Assessment$302,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,200+3.0%
2024$11,840+38.1%
2023$8,573+1.4%
2022$8,452+5.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft1,634DeedBook 20240, Page 70897

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,634DeedBook 20230, Page 22142Recorded4/11/2023

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 20220, Page 40938

Property Built

Built

Year Built: 1917