Skip to content

32 Bayard StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Date
May 1, 2009

Property Information

Block9302
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,158
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
39%
Improvement Value:$112,200
61%
Total Assessment$184,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,179+3.2%
2024$6,960+3.3%
2023$6,740+1.4%
2022$6,645+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1917