Skip to content

30 Washington StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block7603
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,154
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,600
42%
Improvement Value:$149,800
58%
Total Assessment$256,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,341+3.0%
2024$10,036+15.0%
2023$8,725+1.4%
2022$8,605+5.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,154DeedBook 20211, Page 11319

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft1,154DeedBook 20171, Page 7088Recorded12/11/2017

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6205, Page 279

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5749, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1927