Skip to content

121 Main StreetBelleville, NJ 07109

Built 1937
Commercial

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Dec 9, 1994

Property Information

Block9404
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,400
93%
Improvement Value:$4,100
7%
Total Assessment$59,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,400+3.1%
2024$2,329+3.1%
2023$2,258+1.4%
2022$2,227+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000

To:

DeedBook 5344, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1937