Skip to content

159 Main StreetBelleville, NJ 07109

Built 2003

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Jul 18, 2003

Property Information

Block9405
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class47
Description2SF2BIG 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,254
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,300
34%
Improvement Value:$284,600
66%
Total Assessment$433,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,499+3.0%
2024$16,983+3.1%
2023$16,467+1.4%
2022$16,241+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$308,000

To:

Sq Ft2,254DeedBook 5999, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 2003