Skip to content

149 Main StreetBelleville, NJ 07109

Built 1877

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2004

Property Information

Block9405
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class45
Description2SF 2FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,831
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,700
39%
Improvement Value:$197,700
61%
Total Assessment$325,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,123+3.0%
2024$12,736+3.1%
2023$12,349+1.4%
2022$12,180+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1877