Skip to content

178 Stephens Street U-B6Belleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Sep 24, 1998

Property Information

Block9601
Lot1
QualifierC0012
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
39%
Improvement Value:$107,300
61%
Total Assessment$177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,151+3.0%
2024$6,940+3.1%
2023$6,729+1.4%
2022$6,636+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000

To:

Sq Ft1,280DeedBook 5580, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1950