Skip to content

264 Washington Ave, U-#3

Belleville, NJ 07109

Built 1960

Last Sale Date
May 12, 2022

Property Information

Block8701
Lot11
QualifierC0003
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
51%
Improvement Value:$67,300
49%
Total Assessment$137,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,537+3.0%
2024$5,374-21.0%
2023$6,804+1.4%
2022$6,711+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960