Skip to content

142 Ralph StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2019

Property Information

Block9602
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,359
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,600
36%
Improvement Value:$220,900
64%
Total Assessment$342,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,813+3.0%
2024$13,405+3.1%
2023$12,998+1.4%
2022$12,820+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927