Skip to content

309 Main Street Unit 11Belleville, NJ 07109

Built 1988

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 25, 2017

Property Information

Block9602
Lot6
QualifierC0015
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,374
Acreage1.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
39%
Improvement Value:$109,300
61%
Total Assessment$179,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,231+3.0%
2024$7,018+3.1%
2023$6,804+1.4%
2022$6,711+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,374DeedBook 20170, Page 43158

Property Built

Built

Year Built: 1988