Skip to content

309 Main Street Unit 12Belleville, NJ 07109

Built 1988

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Sep 1, 2021

Property Information

Block9602
Lot6
QualifierC0023
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,155
Acreage1.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
29%
Improvement Value:$174,500
71%
Total Assessment$244,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,861+3.0%
2024$9,570+11.9%
2023$8,550+1.4%
2022$8,433+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

To:

Sq Ft2,155DeedBook 20211, Page 23040

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 12468, Page 5007

Property Built

Built

Year Built: 1988