Skip to content

15 Davidson StreetBelleville, NJ 07109

Built 1924

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Mar 17, 1998

Property Information

Block9703
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage976
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,600
48%
Improvement Value:$104,500
52%
Total Assessment$199,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,030+3.0%
2024$7,793+3.1%
2023$7,556+1.4%
2022$7,452+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft976DeedBook 5534, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1924