Skip to content

214 Ralph StreetBelleville, NJ 07109

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2024

Property Information

Block9703
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description2SFSHED 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,600
47%
Improvement Value:$107,900
53%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,167+3.0%
2024$7,926+3.1%
2023$7,685+1.4%
2022$7,580+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 12212, Page 9789

Property Built

Built

Year Built: 1924