Skip to content

60 Bellavista AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1976
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2008

Property Information

Block9804
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description1SCB SHOWROOM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,800
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,800
39%
Improvement Value:$207,700
61%
Total Assessment$340,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,732+3.0%
2024$13,327+3.1%
2023$12,922+1.4%
2022$12,745+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976