Skip to content

587-591 Main StreetBelleville, NJ 07109

Built 1953
Industrial

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jan 17, 2020

Property Information

Block9901
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,326
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
27%
Improvement Value:$184,500
73%
Total Assessment$252,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,195+3.0%
2024$9,895+3.1%
2023$9,594+1.4%
2022$9,462+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft3,326DeedBook 20200, Page 12579

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5563, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1953