Skip to content

44 Greylock AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1990
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2003

Property Information

Block9901
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,900
91%
Improvement Value:$5,300
9%
Total Assessment$58,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,347+3.0%
2024$2,278+3.1%
2023$2,209+1.4%
2022$2,178+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990