Skip to content

54 Greylock AvenueBelleville, NJ 07109

Industrial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 5, 2008

Property Information

Block9901
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,000
35%
Improvement Value:$261,600
65%
Total Assessment$402,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,237+3.0%
2024$15,758+3.1%
2023$15,279+1.4%
2022$15,069+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$650,000

To:

DeedBook 12156, Page 4488