Skip to content

44 Charles StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2005

Property Information

Block100
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description6 UNIT APT.
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,500
16%
Improvement Value:$533,400
84%
Total Assessment$634,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,536+3.8%
2024$20,749+4.0%
2023$19,955+1.6%
2022$19,650-40.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$397,500
DeedBook 6062, Page 496

Property Sale

Sale
$970,000
DeedBook 5055, Page 739

Property Sale

Sale
$204,500
DeedBook 5027, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1900