Skip to content

35 Conger StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Jul 10, 2006

Property Information

Block153
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description6 UNIT APT.
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$362,100
56%
Improvement Value:$284,800
44%
Total Assessment$646,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,943+3.8%
2024$21,141+4.0%
2023$20,332+1.6%
2022$20,022+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000

To:

DeedBook 6361, Page 433

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 5277, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1910