Skip to content

85 Bessida StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Aug 30, 1989

Property Information

Block1023
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,368
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,700
37%
Improvement Value:$203,300
63%
Total Assessment$323,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,956+3.8%
2024$10,556+4.0%
2023$10,152+1.6%
2022$9,997-2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,368DeedBook 5093, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 1929