Skip to content

21 Johnson AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 13, 1998

Property Information

Block973
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,386
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,700
43%
Improvement Value:$209,100
57%
Total Assessment$366,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,442+3.8%
2024$11,987+6.1%
2023$11,296+1.6%
2022$11,123+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,386DeedBook 5546, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1926