Skip to content

5 Pierson StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Date
Jul 11, 2002

Property Information

Block1027
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,343
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,700
43%
Improvement Value:$192,900
57%
Total Assessment$335,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,384+3.8%
2024$10,967+4.0%
2023$10,548+1.6%
2022$10,387-2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5545, Page 816

Property Sale

Sale
$165,300
DeedBook 4990, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1940