Skip to content

35 Pierson StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 24, 2004

Property Information

Block1027
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,461
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
39%
Improvement Value:$199,000
61%
Total Assessment$324,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,990+3.8%
2024$10,588+4.0%
2023$10,183+1.6%
2022$10,028+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,461DeedBook 6096, Page 783

Property Sale

Sale
$143,520
DeedBook 5713, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1931