Skip to content

123 Sadler RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1906

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Oct 15, 2009

Property Information

Block1029
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,606
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,200
42%
Improvement Value:$244,600
58%
Total Assessment$418,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,206+3.8%
2024$13,686+4.0%
2023$13,163+1.6%
2022$12,962+12.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,606DeedBook 12223, Page 6686

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5380, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1906