Skip to content

115-119 Sadler RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1906

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Nov 20, 2014

Property Information

Block1029
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage1,592
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,400
48%
Improvement Value:$210,300
52%
Total Assessment$401,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,626+3.8%
2024$13,128+4.0%
2023$12,625+1.6%
2022$12,433+5.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,592DeedBook 12529, Page 1974

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5677, Page 562

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5056, Page 944

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 4929, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1906