Skip to content

85 Sadler RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1981

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jul 11, 2024

Property Information

Block1030
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,570
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,100
34%
Improvement Value:$322,200
66%
Total Assessment$488,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,563+3.8%
2024$15,958+4.0%
2023$15,347+1.6%
2022$15,113-9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft2,570DeedBook 20240, Page 46861

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 5596, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1981