Skip to content

38 Elizabeth Ct.Bloomfield, NJ 07003

Built 1974

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Sep 29, 2006

Property Information

Block1143
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,463
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,400
34%
Improvement Value:$324,900
66%
Total Assessment$495,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,801+3.8%
2024$16,186+4.0%
2023$15,567+1.6%
2022$15,330-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft2,463DeedBook 6396, Page 816

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974