Skip to content

51 Delaware AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1902

Last Sale Date
Nov 2, 2010

Property Information

Block103
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,865
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,900
32%
Improvement Value:$203,200
68%
Total Assessment$300,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,179+3.8%
2024$9,807+4.0%
2023$9,432+1.6%
2022$9,288+5.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6155, Page 775

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6109, Page 299

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5666, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1902