Skip to content

39 Grace StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1905

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Sep 16, 1996

Property Information

Block103
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,271
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,400
28%
Improvement Value:$186,600
72%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,819+3.8%
2024$8,497+4.0%
2023$8,172+1.6%
2022$8,047+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$87,000

To:

Sq Ft1,271DeedBook 5506, Page 723

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5177, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1905