Skip to content

27 Grace StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1885

Last Sale Date
Jan 6, 2003

Property Information

Block103
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,660
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,700
32%
Improvement Value:$196,100
68%
Total Assessment$288,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,796+3.8%
2024$9,438+4.0%
2023$9,077+1.6%
2022$8,938-7.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,500
DeedBook 5657, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 1885