Skip to content

21 Grace StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1898

Last Sale Price
$413,500
Last Sale Date
Mar 13, 2018

Property Information

Block103
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,950
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,700
22%
Improvement Value:$349,400
78%
Total Assessment$450,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,267+3.8%
2024$14,709+4.0%
2023$14,147+1.6%
2022$13,931+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$413,500

To:

Sq Ft2,278DeedBook 20180, Page 25414

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5306, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1898