Skip to content

15 Grace StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1922

Last Sale Price
$466,000
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block103
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,378
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,500
32%
Improvement Value:$218,700
68%
Total Assessment$320,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,861+3.8%
2024$10,464+4.0%
2023$10,064+1.6%
2022$9,910+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$466,000

To:

Sq Ft1,378DeedBook 20250, Page 57644

Property Sale

Sale
$233,000

To:

Sq Ft1,378DeedBook 20160, Page 63914

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 6137, Page 220

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5231, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1922