Skip to content

296 Bloomfield AveBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Date
Jan 24, 2061

Property Information

Block103
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
DescriptionELKS LODGE
Dwellings1
ZoningCBD
Sq Footage5,038
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$609,800
35%
Improvement Value:$1,152,000
65%
Total Assessment$1,761,800

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940