Skip to content

89 Ella StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1912

Last Sale Date
Aug 17, 2018

Property Information

Block103
Lot86
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,226
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,700
33%
Improvement Value:$219,900
67%
Total Assessment$330,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,214+3.8%
2024$10,804+4.0%
2023$10,391+1.6%
2022$10,232-18.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1912