Skip to content

161 Orange StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1885

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Feb 26, 1999

Property Information

Block104
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningCBD
Sq Footage1,730
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,000
26%
Improvement Value:$179,700
74%
Total Assessment$242,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,982+3.9%
2024$7,681+4.1%
2023$7,378+1.6%
2022$7,262-5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000

To:

Sq Ft1,730DeedBook 5604, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1885