Skip to content

155 Orange StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2012

Property Information

Block104
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningCBD
Sq Footage1,896
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,700
24%
Improvement Value:$190,900
76%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,534+3.8%
2024$8,222+4.0%
2023$7,908+1.6%
2022$7,787-3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5767, Page 400

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1890