Skip to content

495 Watchung AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1929
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 3, 2002

Property Information

Block1053
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,041
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,700
35%
Improvement Value:$268,600
65%
Total Assessment$411,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,951+3.8%
2024$13,441+4.0%
2023$12,927+1.6%
2022$12,730+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$136,900
DeedBook 5455, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1929