Skip to content

35 Emerson TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1939

Last Sale Price
$551,000
Last Sale Date
May 31, 2017

Property Information

Block1053
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,964
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,700
49%
Improvement Value:$297,100
51%
Total Assessment$587,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,663+3.8%
2024$18,945+4.0%
2023$18,220+1.6%
2022$17,942+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$551,000

To:

Sq Ft2,280DeedBook 20170, Page 49273

Property Sale

Sale
$501,000
DeedBook 5923, Page 418

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5354, Page 656

Property Built

Built

Year Built: 1939