Skip to content

29 Lowell TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1937

Last Sale Price
$163,500
Last Sale Date
Jul 10, 1998

Property Information

Block1055
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,420
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,400
56%
Improvement Value:$191,600
44%
Total Assessment$432,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,653+3.8%
2024$14,118+4.0%
2023$13,578+1.6%
2022$13,370-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$163,500

To:

Sq Ft1,420DeedBook 5558, Page 940

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5417, Page 892

Property Built

Built

Year Built: 1937