Skip to content

34 Johnson AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Apr 28, 1998

Property Information

Block962
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,428
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,400
40%
Improvement Value:$228,500
60%
Total Assessment$383,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,022+3.8%
2024$12,546+4.0%
2023$12,066+1.6%
2022$11,882-5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000

To:

Sq Ft1,428DeedBook 5534, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1927