Skip to content

89 Hill StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1865

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block105
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,826
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,900
30%
Improvement Value:$241,300
70%
Total Assessment$345,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,709+3.8%
2024$11,281+4.0%
2023$10,850+1.6%
2022$10,684+5.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,826DeedBook 20190, Page 74035Recorded8/8/2019

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5090, Page 137

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4954, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1865