Skip to content

16 Sherman CourtBloomfield, NJ 07003

Built 1922

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 13, 2025

Property Information

Block105
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningCBD
Sq Footage1,825
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,400
25%
Improvement Value:$188,200
75%
Total Assessment$249,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,466+3.8%
2024$8,157+4.0%
2023$7,845+1.6%
2022$7,725+26.8%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 20250, Page 10507

Property Sale

SaleMulti
$180,000

To:

DeedBook 12417, Page 831

Property Sale

SaleMulti
$170,000

To:

DeedBook 12288, Page 2605

Property Sale

SaleMulti
$135,000

To:

DeedBook 12244, Page 1176

Property Sale

SaleMulti
$135,000

To:

DeedBook 5889, Page 481

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5675, Page 622

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5141, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1922